Początkowe problemy przy praktyce pranayamy

Kategoria: Pranayama
Drukuj

Czasami, kiedy dopiero uczymy się wykonywać pranayamy, robi się przy tym błędy, albo pracuje z nieprzystosowanym ciałem. Dlatego czasem można mieś wrażenie, że oddech jest skrępowany, a w skrajnych przypadkach czuje się ból w klatce piersiowej po wykonywaniu pranayam.

 

Zbyt mało elastyczna klatka piersiowa

Na samym początku kiedy zaczyna się pracę z oddechem, klatka piersiowa nie jest dość elastyczna. Czasem może przez to pojawiać się odczucie, że nie można zupełnie napełnić klatki piersiowej powietrzem, mimo, że siedzisz prosto, a klatka piersiowa jest otwarta. W takich przypadkach należy pracować delikatnie. Może pojawić się w głowie chęć wciągania powietrza na siłę, ale to nie jest dobra droga, po prostu rób takie oddechy na jakie ciało Ci pozwala ciało, inaczej będziesz czuć kujący ból w klatce piersiowej.

 

Żeby uelastycznić klatkę piersiową, nie używamy oddechu tylko asanów. Najlepiej wykonywać w takiej sytuacji pomogą skręty tułowia, odgięcia do tyłu i wszystkie asany w których wykonuje się zgięcie boczne kręgosłupa jak np. Parivritta Janu Sirsasana.

 

Zła pozycja ciała

Na początku oddechy mogą być też spłycone przez złe ułożenie ciała. Na początku to może być trudne do wyczucia, ale źle ułożone plecy będą spłycać oddech. Plecy najczęściej są źle ułożone z 3 powodów:

  1. Kiedy robi się jalanthara bandhę zaokrągla się plecy, żeby zbliżyć brodę do mostka - tutaj wystarczy jedynie trochę uwagi, należy zwrócić uwagę, przy zbliżaniu brody do obojczyków, żeby nie poruszać żeber, barków ani mostka.
  2. Plecy są za słabe, żeby utrzymać ciało proste - w takiej sytuacji trzeba robić asany wzmacniające plecy np z sesji wzmacniającej.
  3. Plecy są mocne, ale robi się łuk w kregosłupie - w takiej sytuacji trzeba poćwiczyć samą asanę siedzącą, w której chcemy praktykować pranayamy. Najlepiej zobaczyć siebie w lustrze i zapamiętać poprawne ułożenie ciała i pilnować, żeby cały czas plecy były proste, a żeby nie robiły lordozy.

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież


Opublikowano: 6 lata 8 mies. ago przez lukasz #31
lukasz's Avatar
Anubis napisał:
Ja mam pytanie jak na początku oddychac w pranajamach pewnie każdy zadaje sobie to pytanie jak prawidlowo oddychac i co powinno sie czuć jak wypuszcza sie powietrze przeż nos

To jest dość trudne pytanie i dużo tu zależy od konkretnej techniki oddechowej. Pranajama wymaga praktyki, żeby wyczuć jak pracuje klatka piersiowa i zacząć zauważać, kiedy wdechy i wydechy wykonuje się poprawnie. Generalnie należy oddychać swobodnie, rytmicznie i uważać, żeby ciało było luźnie i nie napinało się.
Opublikowano: 6 lata 8 mies. ago przez Anubis #30
Anubis's Avatar
Ja mam pytanie jak na początku oddychac w pranajamach pewnie każdy zadaje sobie to pytanie jak prawidlowo oddychac i co powinno sie czuć jak wypuszcza sie powietrze przeż nos