Tabletki na odchudzanie - co koniecznie musisz o nich wiedzieć

Kategoria: Odchudzanie
Drukuj

Czy tabletki odchudzające są bezpieczne?
Co jest w tabletkach odchudzających?
Czy stosowanie tabletek odchudzających jest bezpieczne?


Środki odchudzające są sprzedawane jako nowy rodzaj cudu, który ma sprawić, że zjesz tabletkę i schudniesz. Co jakiś czas pojawiają się nowe magiczne tabletki, zawierające magiczne składniki i działające niby coraz szybciej. Jesz tabletki i chudniesz 20kg w miesiąc.. Niewiarygodne? Niestety jest to bardziej niebezpieczne niż Ci się może wydawać...


Środki na odchudzanie to zwykle suplementy

Większość środków na odchudzanie jest sprzedawanych jako suplementy diety. Co to oznacza w praktyce?
Suplement jest ma suplementować, czyli uzupełniać niedobory. Suplementy nie mają służyć do rozwiązywania problemów z nadwagą albo zdrowiem tylko uzupełniać braki witamin, minerałów i innych substancji, których może komuś brakować w pożywieniu z jakiegoś powodu. Więc samo sprzedawanie środków odchudzających jako substancje uzupełniane w codziennej diecie jest jakimś nieporozumieniem i powinno budzić wątpliwości.


Suplementy diety to nie są leki. Nie stawia się im takich wymagań jak lekom. Jedną z najważniejszych różnic jest brak wymogu badań klinicznych. Producent nie musi robić badań klinicznych, które potwierdzą bądź nie skuteczność takiego środka. Może więc się okazać, że wydasz duże pieniądze na tabletki, które niby mają pomagać chudnąć, a w praktyce one nie działają. Może na reklamach widziałaś ładne zdjęcia sprzed kuracji i po kuracji. Niestety to może być jedynie magią programów graficznych i nie mieć nic wspólnego z rzeczywistością. W końcu producent nie miał obowiązku badani preparatu.


Środki odchudzające mogą szkodzić.
To jest prawda. Tabletki odchudzające nie są poddawane badaniom klinicznym, więc nie są znane również ich interakcje z innymi lekami ani skutki regularnego brania danego specyfiku.
Na największym rynku suplementów jaki jest w stanach były przypadki śmierci spowodowanych przez środki odchudzające, były też przypadki usuwania preparatu z rynku:

  • Xiushentang - preparat sprowadzany z Azji. Zawiera fenoloftaleiny, które zwiększają ryzyko występowania raka oraz zawału serca. Środki odchudzające zawierają składniki tego suplementu zostały wycofane z obrotu w USA w 2010.
  • Klenbuterol (łac. Clenbuterolum, ang. Clenbuterol) - jest to środek, który był dodawany do niektórych suplementów odchudzających. Powodował szybsze spalanie tkanki tłuszczowej, bez zwiększania muskulatury. Jednak w rzeczywistości jest to steryd podawany koniom, a jego działanie na ludzi nie jest dokładnie przebadane. Jest to również środek dopingujący zabroniony na zawodach, przez Konwencję Antydopingową ze Strasburga z 1989. Bywały nawet zatrucia ludzi, spowodowane jedzeniem mięsa zwierząt, którym podawano zbyt duże ilości tego środka.
  • Herbaslim - jest to nazwa środka sprowadzanego z Brazyli, który miał też inne nazwy. Zawierał między innymi w swoim składzie: Librium, Prozac i Fenproporeks. Jak donosiły magazyny wywoływał on bardzo silne huśtawki nastrojów u modelek go stosujących jako, że substancje tu wymienione działają silnie psychotropowo.
  • Sibutramina - składnik aktywny, występujący w niektórych środkach na odchudzanie, miał być nowej generacji lekiem na otyłość zmniejszając łaknienie. Jednak został wycofany z obrotu w Unii Europejskiej ze względu na zwiększanie ryzyka zawału, udaru, zatrzymań pracy serca i zgonów z przyczyn sercowo-naczyniowych. Preparaty,  które były dostępne w Polsce i zawierały tą substancję: Meridia, Elixa, Lindaxa, Afibron, Reduce, Meizitang, Lida.
  • Ephedra - Kiedyś w USA powszechne był środki odchudzające zawierające wyciąg z rośliny Ephedra sinica. Alkaloidem występującym w dużej ilości w tej roślinie jest efedryna, substancja podobna do amfetaminy. Należy do tej samej grupy, chociaż działanie ma trochę inne. Efedryna powoduje wydzielanie adrenaliny i noradrenaliny. Poprzez te hormony: podnosi ciśnienie krwi, przyśpiesza akcję serca, pobudza. Organizm szybko uodparnia się na działanie efedryny i tak jak ma to miejsce z większością narkotyków, trzeba brać coraz większe ilości. Działa przy tym trochę jak narkotyk: pobudza i tworzy uczucie euforii. Niestety stosowana w większej ilości zwiększa ryzyko: zawału, problemów z krążeniem. Może powodować: mocny trądzik, pocenie się, niepokój, zawroty oraz ból głowy. W USA były przypadki śmiertelne stosowania tej substancji. Oczywiście środek reklamowany był jako naturalny, no bo to przecież wyciąg z rośliny i bezpieczny. Niestety naturalne nie zawsze znaczy bezpieczne.
  • Stosowanie leków, czy suplementów odchudzających niesie za sobą bardzo duże ryzyko, szczególnie, że bardzo często na opakowaniu nie ma rzetelnej informacji na temat składu i ilości substancji aktywnych. Często kupując tabletki przez Interent można otrzymać leki, które są wycofane z użytku, właśnie ze względu na bardzo silne działania uboczne. Należy więc dobrze przemyśleć sprawę zażywania tabletek odchudzających, bo może się to skończyć tragicznie.

    Najbezpieczniejszym i najskuteczniejszym sposobem na odchudzanie są ćwiczenia. Jeśli chcesz schudnąć w bezpieczny sposób, to możesz skorzystać z mojego programu ćwiczeń jogi wspomagającego odchudzanie.

     

Komentarze  

0 #1 Janusz Znany 2015-06-15 22:38 Cytować
Tabletki mogą jedynie wspomóc odchudzanie. Ważne by uprawiac sport i trzymać dietę :)

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież