Jakie pozycje są najlepsze do medytacji?
Którą pozycję najlepiej wybrać, jeśli chcemy medytować?
Jak przygotować ciało do medytacji?
Medytacja wbrew pozorom może być dość wymagająca. Pozycje do medytacji może nie są zbyt trudne, jednak wykonuje się je przez bardzo długi czas. Po 30 minutach, każda pozycja może robić się wymagająca i rozpraszać świadomość, nawet zwykły siad skrzyżny.
Jeśli wybierzemy pozycję do medytacji to należy pamiętać, że musi ona być robiona idealnie inaczej trudno będzie utrzymać świadomość nieporuszoną. Zanim zaczniemy wydłużać czas medytacji, należy wzmocnić plecy na tyle, żeby siedzenie powiedzmy przez 15 - 30 minut nie było dużym wyzwaniem. Można w tym celu ćwiczyć zestaw asan wzmacniających, dzięki czemu plecy już szybko dość silne, żeby prostować się przez odpowiednią ilość czasu.
Następnym wyzwaniem jest uelastycznienie bioder i przyzwyczajenie nóg do długotrwałego siedzenia. Na codzień dużo czasu spędza się siedząc na krześle, fotelu albo w samochodzie, a przez to biodra tracą swoją elastyczność. Dlatego rozciągnięcie bioder i przyzwyczajenie się do siadu skrzyżnego albo lotosa może zająć dużo czasu. Dlatego kiedy tylko jest to możliwe dobrze jest przyzwyczajać ciało do odpowiedniego siadu. Można robić to w codziennym życiu, np. kiedy oglądasz telewizję albo czytasz książkę, uczysz się, pracujesz przy komputerze zamiast siedzieć na fotelu, usiądź na tapczanie w siadzie skrzyżnym, albo półlotosie i rozciągaj biodra. Na początku poczujesz, że po kilku, kilkunastu minutach nogi mają dosyć, ale jeśli będziesz robić to regularnie, to w końcu poczujesz, że siedzisz 30 minut i ciągle jest wygodnie.
W jakiej pozycji najlepiej medytować?
Najlepiej wybrać jedną z czterech pozycji:
- Lotos (Padmasana)
Jeśli ktoś ma elastyczne biodra, to najwygodniejszym siadem jest lotos. W tej asanie łatwo się wyprostować i siedzieć z porostym kręgosłupem bez męczenia mięśni. Co prawda nogi mogą zacząć cierpnąć po jakimś czasie, ale im biodra bardziej będą rozciągnięte, tym dłużej będzie można swobodnie siedzieć bez odczucia żadnego dyskomfortu w nogach.
- Półlotos (Purva Ardha Padmasana)
Jeśli biodra nie są na tyle rozciągnięte, żeby swobodnie siedzieć w lotosie, to najlepiej usiąść w półlotosie. Ta pozycja również pozwala na swobodne utrzymywanie prostych pleców, a nogi tak nie cierpną jak w pełnym lotosie, gdyż w tej asanie nie ma ucisku jednej nogi na drugą.
- Siad skrzyżny (Sukhasana)
Jeżeli ciało nie pozwala na siedzenie w lotosie ani półlotosie, to można usiąść po prostu w siadzie skrzyżnym. Jednak w tej asanie pojawia się tendencja do przechylania pleców do tyłu i do garbienia się. Dlatego zanim przejdziemy do medytacji trzeba obserwować przez moment ciało i poczuć, czy na pewno dobrze się ułożyliśmy w pozycji. Jeśli czujemy, że dolne plecy się męczą, to koniecznie trzeba usiąć na klocku, albo na złożonym kocu, dzięki temu odciąży się plecy i asana będzie wygodniejsza.
- Siad na piętach (Vajrasana)
Siad na piętach jest zwykle najmniej wygodną pozycją. W tej asanie nogi najszybciej cierpną i to może przeszkadzać w medytacji. Ale od reguł są wyjątki, więc jeśli dla Ciebie ta pozycja jest wygodna, to możesz z niej korzystać. Vajrasanę można jeszcze sobie ułatwić układając koc między pośladki a pięty, niektórym to pomaga swobodniej siedzieć, ponieważ kolana są lżej zgiete. W czasie robienia vajrasany Należy zwrócić również uwagę na ułożenie pleców, mają one tendencję do robienia lordozy (wypycha się za bardzo żebra do przodu i robi łuk w kręgosłupie), dlatego na początku trzeba się pilnować, żeby lordoza nie była zbyt duża.
Kurs medytacji
Przygotowałem też pełny kurs medytacji, z którego dowiesz się wszystkich podstawowych informacji odnośnie medytacji i poznasz podstawowe techniki medytacji, z których sam korzystam: kurs medytacji.