Medytacja - co to jest?

Kategoria: Medytacja
Drukuj

Co to jest medytacja?

Jak medytacja wpływa na nas?

 

Medytacja jest sztuką skupiania uwagi, trwania w stanie głębokiego skupienia i spoglądania wewnątrz siebie.

Właśnie tym jest medytacja, osoby które nie miały z nią nigdy nic wspólnego wyobrażają sobie, że to jest coś niezwykle skomplikowanego, a to jest po prostu trwanie w głębokim skupieniu. Tylko tyle, albo może aż tyle... Łatwiej jest mówić o całkowitym skupieniu, niż rzeczywiście to zrobić. Łatwo może być oczyścić umysł na chwilę, ale o wiele trudniej jest utrzymać go w takim stanie przez dłuższy czas.

 

Jak będziesz próbować medytować, to zobaczysz, że myśli cały czas napływają, każda myśl przywołuje jakąś emocję, przypomina o jakimś wydarzeniu w przeszłości. Myśli powodują, że przechodzimy przez te wydarzenia raz za razem, i one ciągle wracają. Jedne są pozytywne inne negatywne, najczęściej jest tak, że te negatywne są wyraźniejsze, umysł w drodze ewolucji nauczył się lepiej pamiętać, te niebezpieczne, często nacechowane złymi emocjami wydarzenia, żeby nas chronić i żebyśmy ich nie powtarzali. Z jednej strony dzięki temu ludzkość mogła przetrwać w dawnych, trudnych i niebezpiecznych czasach, ale teraz to tylko wywołuje niepotrzebny stres. Medytacja pomaga nam zapanować nad myślami, uczy nas pielęgnować te pozytywne, a przerywać te negatywne. A z czasem uczy nas trwać z czystym niezmąconym żadnymi poruszeniami umysłem.

 

Zdarzyło Ci się kiedyś wciągnąć w niesamowicie interesującą książkę? Pamiętasz, jak czytałaś/łeś coś jednym tchem… cały świat stopniowo rozmywał się, a ty czytałaś/łeś coraz szybciej, a słowa trafiały coraz głębiej. Świat coraz bardziej znikał, a Ty cztałaś/łeś coraz szybciej i szybciej, a treść płynęła coraz głębiej. Byliście tylko Ty i książka i potok treści płynący prosto do Twojej świadomości… To właśnie była medytacja… Podobny stan przeżywają sportowcy, kiedy zupełnie skupią się na ruchu, niektórzy informatycy, którzy skupiają się na pisaniu programu, księgowi, kiedy zupełnie skupiają się na swoich liczbach… i tak by można było długo wymieniać. W każdym razie taki stan jest właśnie w czasie medytacji tylko po jakimś czasie znacznie się pogłębia.

 

Kiedy nauczymy się oczyszczać umysł, doświadczamy rzeczywistości o wiele głębiej, bardziej wyraziście, bo nie patrzymy na nią przez pryzmat dawnych emocji i obrazów. Pozbywamy się jakby tej szyby, przez którą wcześniej patrzeliśmy, która nas niepotrzebnie ograniczała, oddzielała od rzeczywistości. W miarę praktyki medytacji poczujesz jak twój umysł rozwija się psychicznie i poczujesz, że zaczynasz uważniej patrzeć na świat i otoczenie, staniesz się bardziej świadoma tego, co się dzieje dookoła, nauczysz patrzeć na świat bardziej wielowymiarowo, bo umysł nie będzie zajęty przypominaniem sobie przeszłości. Ta część umysłu, która wcześniej się tym zajmowała, też będzie patrzeć na teraźniejszość.

 

Ogólnie medytacja to bardzo przyjemne, głębokie doświadczenie i wnosi dużo pozytywnego do życia, a wymaga jedynie trochę czasu i systematyczności.

 

Jak zacząć przygodę z medytacją?

Na początek polecam medytację z mantrami. Zapoznaj się z moim kursem medytacji i zacznij medytować.

Komentarze  

+3 #2 livemag.pl 2016-12-07 21:58 Cytować
Autorowi należy się piwko, bo temat ujęty w sposób konkretny, a
nie jakieś tam pitu pitu
-2 #1 Lena 2016-03-23 13:37 Cytować
Zacznę medytować to łatwe :D

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież


Opublikowano: 5 lata 3 mies. ago przez filaber #250
filaber's Avatar
O medytacji można też przeczytać w książce Wojciecha Filabera Przemień siebie i własne wnętrze za pomocą medytacji. Życie i dziedzictwo największych mistrzów medytacji uświadamia czytelnikowi, że nie diabeł taki straszny jak go malują i każdy, przy odrobinie chęci, może nauczyć się kontrolować swój umysł. Polecam. Widziałam na ebooki123.pl
Opublikowano: 6 lata 2 mies. ago przez lukasz #148
lukasz's Avatar
W tym artykule są odpowiedzi na takie początkowe pytania:
www.joga-medytacja.pl/index.php/jak-zaczac-medytowac-samemu
Opublikowano: 6 lata 2 mies. ago przez Wiki #146
Wiki's Avatar
a nauczcie mnie medytowac jak usiąść co mówić itp.