Podstawe informacje o Jodze


W tym dziale można przeczytać artykuły o tym co to jest joga, co daje i inne podstawowe informacje o jodze.


22 korzyści, byś zaczął ćwiczyć jogę

Kategoria: Podstawy jogi
Drukuj

Nie od dziś wiadomo, że joga to samo zdrowie - przynosi mnóstwo korzyści, dodaje energii i pomaga się zrelaksować. Asany znacznie lepiej rozluźniają ciało, niż siedzenie na kanapie po całym dniu za biurkiem czy „za kółkiem". Organizm jest lepiej dotleniony, a my mamy większą ochotę do życia.
Joga to nie tylko ćwiczenia, które zadbają o Twoją sylwetkę, to także wiele innych zalet i korzyści z jej praktykowania, które przenoszą się na codzienne życie.

Oto 22 korzyści, aby zacząć ćwiczyć jogę już dziś!

Ścieżki jogi

Kategoria: Podstawy jogi
Drukuj

Joga to nie tylko tak jak większości się wydaje fizyczne ćwiczenia. W niektórych ścieżkach jogi prawie w ogóle nie wykonuje się asan. Zobacz jakie są ścieżki jogi oprócz popularnej hatha jogi:

8 członów jogi opisanych w Joga Sutrach Patańdżalego

Kategoria: Podstawy jogi
Drukuj

Patańdżali był wielkim filozofem hinduskim żyjącym ok. II w. p. n.e. Był autorem pierwszego dzieła poświęconego Jodze: „Jogasutry”. W swoim dziele zebrał i usystematyzował wiedzę o Jodze i zapisał w zbiorze aforyzmów – 196 Sutr. W drugiej sutrze Patańdźali podał definicję Jogi:

Hatha joga

Kategoria: Podstawy jogi
Drukuj

Hatha joga jest to jedna ze ścieżek jogi, w której duży nacisk kładzie się na wykonywanie ćwiczeń fizycznych – asanów. W asanach stapiają się wszystkie elementy jogi. Robiąc asany ćwiczy się ciało, pracuje się z oddechem, wzmacnia się charakter i siłę woli, koncentruje się uwagę.

Co to jest joga?

Kategoria: Podstawy jogi
Drukuj

Joga pochodzi od sanskryckiego słowa  "yuj", czyli "kontrola", "jarzmo" i "zjednoczenie", "unia", "połączenie", "jedność". Można je tłumaczyć jako "łączyć", "kierować" "skupiać", "koncentrować".

Ćwiczenie jogi - właściwie co nam to daje?

Kategoria: Podstawy jogi
Drukuj

Co nam daje joga?

Po co wykonywać te wszystkie skomplikowane asany?

 

Joga ma już 5000 lat. Pomyśl ile rzeczy spośród wszystkiego co Cię otacza jest tak starych.