Kontuzje w czasie praktyki jogi

Kategoria: Joga a zdrowie
Drukuj

Skąd biorą się kontuzje w jodze?

Jak unikać kontuzji?


Czasem zdarza się, że niektórzy ćwiczą jogę trochę jak sport, chcą szybko się rozciągać. Przypominam raz jeszcze joga nie służy do tego, żeby się rozciągać. Wiadomo, że efektem praktyki jogi jest duża elastyczność, ale to nie jest cel sam w sobie. Jeśli ktoś praktykuje po to, żeby być elastycznym, to dobrze, każda motywacja na początku jest dobra, ale później dobrze by było pogłębić praktykę.


Ignorowanie sygnałów płynących z ciała

Kontuzje w czasie wykonywania asan biorą się najczęściej z tego, że robimy pozycje mocniej niż nam ciało na to pozwala. Niektórzy czasem tak bardzo chcą zrobić którąś asanę, że ignorują sygnały jakie wysyła im ciało, a przecież ćwicząc jogę powinniśmy właśnie uwrażliwiać się na to co mówi nam ciało i praktykować w rytm tego, na co nam pozwala. Ani za lekko, ani za mocno, szukamy w jodze równowagi.


Brak świadomości

Kolejną przyczyną kontuzji jest brak świadomości podczas praktyki. Czasami wykonując pozycje zdarza się praktykującym odpływać myślami. Albo wracają myślami do codziennych spraw, albo snują plany na przyszłość, a to znowu powoduje, że można przekroczyć cienką linię między poprawnie robioną pozycją, a kontuzją.


Więc jak wykonywać asany?

Po prostu ćwicz świadomie, słuchaj tego co mówi ciało i pozbądź się nadmiernej ambicji. Efekty i tak przyjdą, więc jak już postanawiasz praktykować jogę, rób to jak najlepiej, co nie koniecznie znaczy jak najmocniej.


Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież